Mini ogród na balkonie

Mini ogród na balkonie

Mini ogród na balkonie to namiastka ogrodu dla wszystkich mieszczuchów, bo czy jest coś przyjemniejszego od wypicia porannej kawy w otoczeniu pięknych roślin.

Jak prawidłowo dobrać pojemniki do roślin balkonowych

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wygląd naszego balkonowego mini ogrodu jest dobór donic i pojemników, w których będziemy uprawiać rośliny balkonowe.

Podstawowym kryterium wyboru jest rodzaj roślin, jaki będziemy w nich uprawiać.

  • Jeśli planujemy wykorzystać balkon jedynie sezonowo, uprawiając na nim głównie rośliny jednoroczne, spokojnie możemy zdecydować się na doniczki i skrzynki plastikowe. Takie pojemniki są nie tylko lekkie, niedrogie i wygodne, ale też dostępne w różnych kształtach, kolorach i formach, co czyni je najbardziej uniwersalnymi. Ich zdecydowanie największą wadą jest jednak brak izolacji i wrażliwość na niską temperaturę, dlatego nie są dobrym rozwiązaniem dla bylin i roślin całorocznych.
  • Jeśli na naszym balkonie planujemy mieć rośliny wieloletnie to znacznie lepszym rozwiązaniem będą mrozoodporne donice terakotowe, donice z włókna szklanego, mrozoodporne donice z tworzywa lub specjalnie impregnowane skrzynie drewniane, których ścianki zabezpieczą korzenie roślin przedgorącem i przed mrozem oraz umożliwią wymianę gazową z otoczeniem.
  • Najmniej praktyczne, choć z pewnością bardzo ozdobne, będą natomiast metalowe naczynia ocynkowane. Wprawdzie rośliny wyglądają w nich bardzo efektownie, ale z powodu szybkiego nagrzewania się lub ochładzania ścianek takiego naczynia, narażone są na przegrzanie, przemarznięcie oraz wysuszenie. Dlatego też takie donice najlepiej sprawdzą się nam w roli osłon a samą roślinę bezpieczniej jest posadzić w zwykłe donicy.j

Jak zapewnić dobre nawodnienie podłoża w pojemnikach.

Bez względu na to, jaki pojemnik wybierzemy, musimy zadbać o to, aby rosnące w nim rośliny nigdy nie cierpiały z powodu suszy. Ziemia w donicach dosyć szybko wysycha, a na deszcz nie do końca możemy liczyć, dlatego warto skorzystać z rozwiązań, które mogą uchronić nasze rośliny przed suszą. Jednym z lepszych rozwiązań, jakie możemy znaleźć obecnie na rynku są hydrożele- to innowacyjna technologia nawadniania roślin, która dzięki swojej strukturze zatrzymuje wodę w podłożu, dzięki czemu łatwiej utrzymać rośliny balkonowe w dobrej kondycji nawet podczas dłuższych wyjazdów. Dzięki temu rozwiązaniu, unikniemy problemów z ciągłym przesuszaniem się podłoża.

O hydrożelu słów kilka

Hydrożele (zwane też często agrożelami) są to. tzw. super-absorbenty – wielocząsteczkowe, usieciowane, nierozpuszczalne polimery, charakteryzujące się zdolnością pochłaniania wody, sorpcją kationów oraz wpływające na poprawę fizycznych właściwości gleby. Najczęściej sprzedawane są zazwyczaj w postaci granulatu lub proszku, który należy wymieszać z glebą. Rośliny mogą więc bez przeszkód pobierać z niego tyle wilgoci ile potrzebują, dlatego też nie grozi im wysuszenie ani zalanie. Po wymieszaniu z ziemią ogrodową hydrożel potrafi zatrzymać bardzo duże ilości wody dostarczanej przy podlewaniu roślin, a następnie będzie ją powoli oddawał. Zastosowanie hydrożelu zapewnia optymalny poziom wilgotności gleby pozwalając zminimalizować wystąpienie „stresu wodnego” u roślin.

Jak stosować hydrożel

Zalecana dawka to od 2 do 10 g hydrożelu ( w suchej postaci) na 1 litr podłoża. Podczas mieszania hydrożelu z podłożem, należy zwrócić uwagę, aby umieścić go mniej więcej na głębokości 20 cm czyli tam gdzie docierają korzenie włośnikowe rośliny. Hydrożelu nie posypujemy na wierzchu donicy, bo po pierwsze, nie zadziała a po drugie stworzy nieestetyczną papkę. Po zastosowaniu hydrożelu roślinę należy dokładnie i obficie podlać. Musimy pamiętać, że aby hydrożel mógł oddać naszej roślinie wodę sam najpierw musi ją pobrać, więc początkowo podlewamy nasze kwiaty balkonowe normalnie. Gdy granulki hydrożelu napęcznieją możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Zastosowanie hydrożelu świetnie sprawdzi się również przy roślinach trzymanych w domu jak i tych sadzonych w ogrodzie.

Teraz kiedy nie musimy się martwić o częste podlewanie mamy więcej czasu na wspomnianą wcześniej kawę w naszym balkonowym ogrodzie.

Mini ogród na balkonie

Elkner Service

/ lut 16, 2023

Zadzwoń do naszego sklepu

046 834 92 55

elknerservice@elkner.pl

Godziny pracy naszego sklepu:

w dni powszednie:

Sobota:

Niedziela:

od 8:00 do 21:00

od 9:00 do 20:00

od 10:00 do 19:00

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: